Carsharing AJO: České a zahraniční dálniční známky pro rok 2023

Leden 12, 2023

V AJO carsharingu mají i v roce 2023 všechna sdílená auta českou dálniční známku a vybraná auta mají i známky zahraniční.

České dálniční známky

Nemusíte řešit, zda některé AJO auto českou dálniční známku má nebo ne – mají je všechna auta. Dálniční známky se již nevylepují – jsou elektronické vázané na SPZ.

Zahraniční dálniční známky

U zahraničních dálničních známek je to trochu složitější – v popisu jednotlivých aut v našem rezervačním systému zjistíte, která auta mají jakou známku a celkový přehled uvádíme i níže.

Slovensko

Všechny slovenské dálniční známky jsou elektronické vázané na SPZ. Na autech tedy nálepky nehledejte. Platnost známky si lze dle SPZ ověřit na https://www.eznamka.sk.

 • Praha: Stela (1BX8475) má platnou slovenskou známku do 31. 1. 2024.
 • Brno: Zora (1BX8479) má platnou slovenskou známku do 31. 1. 2024.
 • Brno: Nicol (1BS8501) má platnou slovenskou známku do 31. 1. 2024.
 • Brno: Karin (1BS8426) má platnou slovenskou známku do 31. 1. 2024.
 • Pokud pojedete na Slovensko jiným AJO autem a plánujete cestu po dálnici, musíte si dálniční známku uhradit sami (jinak je vzhledem ke snímání SPZ kamerami pokuta jistá). Slovenské známky stojí 10 EUR desetidenní nebo 14 EUR třicetidenní, koupit se dají online zde https://www.eznamka.sk.

Rakousko

 • V roce 2023 žel žádná auta s rakouskými dálničními známkami nemáme. Pojedete-li tedy do Rakouska a plánujete jízdu po rakouské dálnici, kupte si např. desetidenní známku – stojí necelých 10 EUR. Lze to i elektronicky tady https://shop.asfinag.at/cs/. Pokud zaškrtnete, že jste podnikatel, může známka platit okamžitě. V opačném případě až po 18ti dnech z důvodu ochrany spotřebitele.
 • Veďte prosím v patrnosti, že rakouská dálniční známka je platná jen v běžné dálniční síti. Na některých rakouských silnicích je navíc požadováno úsekové mýto (Sondermaut), podrobnosti najdete na této mapě.
 • V Rakousku dávejte velký pozor na rychlostní omezení typu IG-L (to funguje tak, že např. pod značkou omezující rychlost na 100 km/h svítí zkratka IG-L). Tato zkratka označuje speciální režim vzhledem k ochraně ovzduší, a pokud v daném úseku pojedete rychleji, tak kromě pokuty za překročení rychlosti hrozí ještě další pokuta za znečišťování životního prostředí, která je až 2000 eur a zákaz další jízdy. Policie tento zákaz řeší odebráním klíčků od vozidla nebo umístěním botičky na kolo vozidla až na 24 hodin.

Německo – ekologické plakety pro vjezd do center některých měst

 • Trvale platné zelené plakety (nalepovací kupón na předním skle) mají v Praze Bětka, Cyntie, Linda a Verča. V Brně auto s plaketou nemáme.
 • Seznam měst včetně map, kde ekologickou plaketu vyžadují, najdete zde.

Německé dálniční známky

 • V Německu se mýtné neplatí.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.