Dálniční známky pro 2019

Leden 03, 2019

I v roce 2019 mají všechna naše carsharingová auta českou dálniční známku a vybraná auta mají i známky zahraniční.

Klienti AJO carsharingu mohou auta s českými i zahraničními dálničními známkami využívat bez jakéhokoliv příplatku.

Které auto má jakou známku, se dovíte v popisu jednotlivých aut v našem rezervačním systému a celkový přehled uvádíme i níže.

Všechna auta se zahraničními dálničními známkami jsou zatím jen v Brně. Z Prahy mnoho jízd na Slovensko nebo do Rakouska nebylo, takže tam zahraniční známky nejsou. Nicméně, jste-li z Prahy a zahraniční známky byste uvítali, dejte nám vědět – dle ohlasů je zde případně přidáme.

Pražskými AJO auty se jezdí relativně často do Německa, a proto některá mají ekologické plakety pro vjezd do center německých měst, která plakety vyžadují (viz níže).

Slovensko

  • Od 3. 1. 2019 do 31. 1. 2020 mají platnou roční slovenskou známku Zora a Alice (elektronická vázaná na SPZ)
  • Pokud pojedete na Slovensko jiným AJO autem a plánujete cestu po dálnici, musíte si dálniční známku uhradit sami (jinak je vzhledem ke snímání SPZ kamerami pokuta jistá). Slovenské známky stojí 10 EUR desetidenní nebo 14 EUR třicetidenní, koupit se dají online zde https://www.eznamka.sk.

Rakousko

  • Od 3. 1. 2019 do 31. 1. 2020 má roční rakouskou známku Viktorie (elektronická vázaná na SPZ)
  • Veďte prosím v patrnosti, že rakouská dálniční známka je platná jen v běžné dálniční síti. Na některých rakouských silnicích je navíc požadováno úsekové mýto (Sondermaut), podrobnosti najdete na této mapě.
  • Pojedete-li do Rakouska jiným autem a plánujete jízdu po rakouské dálnici, kupte si desetidenní rakouskou dálniční známku – stojí 10 EUR.
  • V Rakousku dávejte velký pozor na rychlostní omezení typu IG-L (to funguje tak, že např. pod značkou omezující rychlost na 100 km/h svítí zkratka IG-L). Tato zkratka označuje speciální režim vzhledem k ochraně ovzduší, a pokud v daném úseku pojedete rychleji, tak kromě pokuty za překročení rychlosti hrozí ještě další pokuta za znečišťování životního prostředí, která je až 2000 eur a zákaz další jízdy. Policie tento zákaz řeší odebráním klíčků od vozidla nebo umístěním botičky na kolo vozidla až na 24 hodin.

Německo – plakety pro vjezd do center některých měst

  • Trvale platné plakety (nalepovací kupón na předním skle) mají v Praze Bětka, Cyntie a Verča. V Brně má plaketu Bára.
  • Seznam měst včetně map, kde ekologickou plaketu vyžadují, najdete zde.

Německo dálniční známky

  • Pro rok 2019 nejsou potřeba.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.