Carsharing v ČR: Přehled poskytovatelů

Únor 03, 2014

Seznam poskytovatelů carsharingu v ČR jsem nikde nenašel a nezbylo tedy, než jej vytvořit.

V seznamu najdete firmy, které se věnují klasickému carsharingu, což je vlastně flexibilní autopůjčova s auty na ulicích, kde si klient auto přebírá samoobslužně. Auto si lze půjčit i jen na pár hodin nebo dokonce minut a na rozdíl od běžné autopůjčovny je palivo již v ceně půjčovného.

carsharing

Jsme na počátku carsharingového boomu v ČR

Do listopadu loňského roku by byl seznam carsharingových firem triviální – byla by na něm jen jedna položka.

Stačilo pár týdnů a všechno je jinak. V únoru zde budou fungovat již tři carsharingové firmy a do konce roku 2014 jich může být až pět.

Navíc se zdá, že se probudily úřady na té správné úrovni. Už dříve zazněla pozitivní vyjádření na úrovni ministerstev, ale to je úroveň, která je nám, provozovatelům carsharingových služeb, k ničemu.

Nyní je tady jasné vyjádření ze strany pražských radních, na němž je nejdůležitější to, že nevisí ve vzduchoprázdnu, protože vstup na český trh zvažuje mezinárodní carsharingová společnost Car2Go.

Poskytovatelé carsharingu v ČR

Nyní už slíbený seznam.

Car2Go

Provozovatel Car2Go projekt zatím ani nespustil ani oficiálně neohlásil. Ale pokud se Praha nebo jiné město vzchopí a bude schopno efektivně zprocesovat přidělování parkovacích míst, tak na základě výše uvedeného odkazu považuji vstup Car2Go do ČR za velmi pravděpodobný. Car2Go půjčuje výhradně dvoumístná miniauta Smart, která si lze půjčit i jen na několik minut a ve vyhrazeném území je lze používat i v režimu jednosměrné jízdy.

CAR4WAY

Společnost CAR4WAY působí v Praze od listopadu 2013. Stojí za ní podnikatel Pavel Louda a do konce roku 2014 plánují v Praze nasadit cca 150 aut. K dispozici jsou škodovky Citigo, Rapid a Octavia. Jednosměrně jízdy nejsou možné.

Future Age

Future Age na svém webu plánuje spuštění v Praze na první kvartál roku 2014. Na počátku by mělo být k dispozici 50 aut.

Autonapůl

Autonapůl je jednoznačným průkopníkem carsharingu v ČR. Služby nabízí už několik let, aktuálně v Brně, Praze a Liberci. Jejich rozlet silně brzdilo to, že dosud nenasadili systém pro samoobslužné vyzvedávání aut a uživatelé si musí klíčky předávat z ruky do ruky. To se má změnit v průběhu tohoto roku. Autonapůl nyní nabízí 14 aut různých typů.

AJO.cz

Carsharing AJO.cz bude působit v Brně, kde v únoru zahájí provoz. Za projektem stojí Jarek Klimek a důraz je kladen na technologickou přívětivost (WiFi v autě zdarma, univerzální držáky na telefony, atd.). Do konce roku se plánuje cca 10 aut. Ta jsou sice vázána na jednotlivé předávací oblasti, ale díky vlastnímu softwarovému řešení klíčových komponent systému bude možné vyjít stříc i uživatelům mimo určené oblasti.

Příchutě carsharingu

Možná si říkáte, proč na svém firemním blogu zveřejňuji seznam konkurentů.

Odpověď je prostá – hlavního konkurenta jsem v tom seznamu neuvedl. Jsou jím stovky a tisíce aut, která zabírají místo na ulicích, přičemž je jejich majitelé používají tak málo, že to pro ně nedává ekonomický smysl.

Nabídneme-li majitelům těchto aut pohodlnější a levnější řešení jejich mobility, pak se mohou svých aut zbavit. Ale to samozřejmě není snadné rozhodnutí. Pokud bude dostatek možností carsharingu (nejlépe s různými “příchutěmi”), tak budou mít majitelé aut rozhodování snazší.

“Příchutě” carsharingu vysvětlím na příkladu, kde srovnám služby AJO.cz a Car2Go:

Dvoumístný Smart od Car2Go je ideální, pokud člověk cestuje sám a potřebuje přejet z jedné části města na druhou. Mini auto pro tento účel stačí, a protože Car2Go umožňuje jednosměrné jízdy i minutovou tarifikaci, tak klient zaplatí třeba jen za 20 minut používání auta a na konci jízdy ho nechá na místě, kam dojel a už se o něj nestará. Auto od Car2Go nelze rezervovat dříve, než 30 minut před vyzvednutím.

Prostorný kombík od AJO.cz si můžete zarezervovat třeba měsíc dopředu (nebo bude-li auto volné tak i jen 5 minut předem) a půjčíte si jej v situaci, kdy potřebujete více místa. Třeba na výlet s rodinou nebo přáteli. AJO.cz neumožňuje jednosměrné jízdy, ale to vám v případě výletu nebude vadit, protože auto má své stanoviště kousek od místa, kde bydlíte.

Asi začínáte tušit, o čem jsou příchutě carsharingu a proč píšu o konkurenci.

Carsharing je osvědčeným modelem, který v zahraničí funguje už desítky let, a který má jasné přínosy pro uživatele a pro město, ve kterém je provozován.

Jsem rád, že to konečně rozjíždí i u nás.

2 komentářů. Leave new

Ludvík Pokorný
5.3.2014 18.14

Ve výčtu možností jak využívat automobil moderním zpúsoben sharingu vám utekla ve vyhledávači i na facebooku adresa s h a r u j e m e . c z . Jsou tam již několik roků registrované a pilně využívané četné možnosti vozů v Praze, Brně, Říčanech a chystají se i další. Vše je založeno na osobním kontaktu a tak není problém auto využít i na celý víkend, nebo i dovolenou za velmi přijatelných finnancích.

Odpovědět
J. Klimek
6.3.2014 10.57

Ludvíku zdravím Vás,
neuteklo mi to. Hned v úvodu píšu, o čem tento článek je: “V seznamu najdete firmy, které se věnují klasickému carsharingu, což je vlastně flexibilní autopůjčova s auty na ulicích, kde si klient auto přebírá samoobslužně.”

P2P carsharing, který zmiňujete, do této kategorie nespadá. Snad brzy najdu chvilku, abych popsal i tuto zajímavou oblast sdílení aut.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.